خواندنی ها, گوناگون

ایده‌هایی برای روح ببخشیدن به دکوراسیون خانه

حتی ممکن است به رسم هر سال، برای نوروز خانه را تکانده باشیم، لوازم نو خریده باشیم و حتی هفت

کد خبر : 3469
جمعه 11 اسفند 1402 - 19:00

حتی ممکن است به رسم هر سال، برای نوروز خانه را تکانده باشیم، لوازم نو خریده باشیم و حتی هفت سینمان روی میز آماده باشد، اما هنوز انگار حس‌وحال عید و روحیه تازگی وارد خانه نشده باشد. برای این منظور بهتر است تغییراتی در دکوراسیون داخلی منزل به وجود آوریم که تا کنون به آن فکر نکرده بودیم. اضافه کردن چند اکسسوری خاص، جابه‌جا کردن لوازم خانه و حتی ایجاد کردن فضایی جدید که تا کنون نداشته‌ایم همگی می‌توانند ایده‌هایی نو برای سال نو باشند که به خانه ما روح می‌بخشند.

جان دادن به دکوراسیون

شاید برای بعضی از شما اتفاق افتاده باشد که در فضای خانه ای قرار گرفته باشید که دکوراسیون آن ازلحاظ اصول فنی و زیبایی چیزی کم نداشته باشد، اما حس و حال خوشایندی نیز که انتظار داشته اید درشما ایجاد نشده باشد.در این مواقع شما احساس می کنید که جای یک چیزی، حسابی خالی است.در واقع هر اندازه که وقت بگذارید، هزینه کنید و یک دکوراسیون کامل و اصولی برای خانه خود تدارک ببینید، باز هم ریزه کاری ها و اقدامات ظریفی وجود دارد که انجام آن ها به دکوراسیون خانه جان میبخشد و تنها با وجود آن ها، شرایط مطلوب و حالی خوشایند را احساس می کنید.

در ادامه این مطلب به این موضوع مهم می پردازیم که چگونه می توان به دکوراسیون یک خانه جان بخشید و حس زیبا و دلپذیر عشق و امید را در آن جاری کرد.جذابیت نکاتی که ذکر خواهد شد، در این است که در عین سهولت و سادگی، تاثیری بسیار پر رنگ و محسوس بر فضای خانه و روح و روان ما می گذارد.چیدن متفاوت میز پذیرایی میز پذیرایی را زیبا بچینید و به نوع چینش عناصری که روی آن قرار می دهید،توجه کنید و بها دهید.چند جلد کتاب یا مجله کنار یک سبد حصیری زیبا که درون آن تعدادی شمع و یک گلدان پر ازگل های تازه و شاداب وجود دارد در کنار هم چیدمانی شیک و چشمگیر برای میز پذیرایی شما به ارمغان می آورد.

رنگ آمیزی جزئی

یک رنگ آمیزی نه چندان حرفه ای و جزئی همه چیز را تغییر می دهد.اگر آینه ای با قابی زیبا اما قدیمی دارید، آن را با رنگی متمایز و جدید رنگ آمیزی کنید.با این کار ساده، آینه را به عنصری جذاب و خیره کننده تبدیل می کنید و به دکوراسیون خود روحی تازه می بخشید.

استفاده از شیک ترین ها

بی بهانه از بهترین ها و زیباترین وسایل خانه تان استفاده کنید.برای استفاده از فنجانی زیبا و دوست داشتنی، منتظر یک مناسبت یا مهمانی رسمی نباشید.از ظروف خاص و قشنگی که دارید گاهی فقط برای دل خودتان استفاده کنید و بدانید که همین نکته هم در جذاب شدن دکوراسیون خانه تان برای شما تاثیرگذار است.به یاد داشته باشید هیچ چیز مهم تر از خودتان و احساسی که دارید، نیست.

از نورپردازی غافل نشوید

 

اکثر ما به نورپردازی در خانه‌هایمان کمتر توجه می‌کنیم، درحالی که عنصر نور می‌تواند عنصری روح‌بخش برای خانه باشد. برای این منظور شما دو راه پیش رو دارید: اول اینکه پرده‌ها را کنار بزنید و دوم، بر نورپردازی مصنوعی سرمایه‌گذاری کنید. اگر شما بدانید که از نظر علم روانپزشکی، نور، چه تاثیراتی بر روان انسان دارد و چگونه می‌تواند برای ما روح‌بخش باشد همین حالا اقدام می‌کنید. برای این منظور می‌توانید پرده‌های نازک را جایگزین پرده‌های ضخیم کنید و از طرفی دیگر اگر پنجره کم دارید، چند اکسسوری که نورپرداز هستند تهیه کنید. مثلا آباژور، چراغ دیواری و حتی نوارهای ال ای دی که نور لوسترها را شدت می‌بخشند.

حذف وسایل اضافی

بی تعارف برخی از عناصر را کنار بگذارید.دکوراسیونی شلوغ و متراکم، هرگز نمی تواند زیبا و جذاب باشد.به دکوراسیون تان با دقت بیشتری نگاه کنید تا وسایل و عناصری را که مدت ها است از آن هااستفاده نکرده اید و احتمالا از این پس هم به کارتان نمی آید و به نظرتان زیبا نیستند، بدون معطلیاز محیط خارج کنید و چیدمان خانه را بدون هیچ عنصر اضافه ای از نو طراحی کنید.

جابه جا کردن میز و صندلی غذاخوری را از گوشه ای به گوشه دیگر اتاق ببرید، مبل ها را حرکت دهید و جابه جا کنید و جای میزهای عسلی و آباژورها را تغییر دهید.توجه داشته باشید که یک جابه جایی ساده، بدون صرف هزینه، روح تازه ای به دکوراسیون خانه شما میدهد و تا مدتی به شما احساس تازگی و نشاط می بخشد.

ابتکار در چینش کتاب

 

در چینش کتاب ها در کتابخانه ابتکار به خرج دهید.این کار می تواند سرگرم کننده هم باشد.کتاب های تان را براساس رنگ جلدشان به دسته های منظم و زیبا تقسیم کنید.هر دسته را در قسمتی از کتابخانه نه به صورت عمودی و کنار هم ایستاده، بلکه به صورت افقی رویهم بچینید.همین تغییر ساده در چیدمان کتاب ها در تغییر احساس شما از دکوراسیون خانه تان تاثیر گذار است.

بهره گیری از جادوی گل و گیاه از دکوراسیونی که از گل و گیاهان تازه جان دادن به دکوراسیون  و با طراوت بی بهرهباشد، به سختی می توان انتظار القای احساسی لطیف داشت.اگر نمی توانید مدام از گل فروشی ها گل بخرید، یک شاخه کوچک پر از برگ های سبز بچینید ودرون گلدانی در دکوراسیون خانه تان بگذارید.شما با همین کار ساده، حس طراوت و شادابی را به فضای خانه تان القا کرده اید.

از رنگ خنثی دوری کنید!

 

با این وجود که رنگ‌های خنثی در پالت رنگی دکوراسیون داخلی منزل هموراه حضور دارند، اما اگر به طور تک رنگ استفاده شوند، خانه را بی روح می‌کنند. فرض کنید که خانه شما سراسر طوسی باشد، چه حسی پیدا می‌کنید!؟ بنابراین اگر احساس می‌کنید که در استفاده از رنگ خنثی زیاده‌روی کرده‌اید، رنگ پارچه یک الی دو عدد از مبل‌هایتان را تغییر دهید.

روشن کردن شمع

شمع ها زمانی که روشن هستند، چنان احساس لطیف و شاعرانه ای در فضا پدید می آورند که حتی تصورشرا هم نمی توان کرد.هر زمان که به حس و حالی لطیف و سرشار از آرامش نیاز پیدا کردید، در محیط خانه تان چندشمع روشن کنید.

خانه‌تان را خوشبو کنید

بسیاری از مواقع پیش می‌آید که وقتی متوجه عطری می‌شویم، حس‌وحالی جذاب به ما دست می‌دهد و در برخی مواقع نیز یاد خاطره‌ای می‌افتیم که روحیه‌مان را بهم می‌ریزد. بنابراین، عطرها هم می‌توانند برای خانه ما روح‌بخش باشند. برای این منظور می‌توانیم از انواع شمع‌های عطری، عود و اسانس‌های خوشبویی استفاده کنیم که به ماه حس‌وحالی خوب می‌دهند. به‌عنوان مثال، عطری مثل اسطوخودوس می‌تواند برای اکثر مردم آرامش‌بخش باشد و عطر نعنا فلفلی می‌تواند احساس خستگی شما را از بین ببرد. حال اگر بخواهید خانه شما به شدت از بی‌روح بودن دور باشد، می‌توانید از عطرهای مرکبات مثل لیمو استفاده کنید که احساس شادابی را به خانه شما تزریق می‌کند.

تغییر جای فرش ها

چه اشکالی دارد که از این به بعد از فرش یا قالیچه اتاق غذاخوری در آشپزخانه و از قالیچه اتاقنشیمن در اتاق خواب استفاده کنید.بد نیست بدانید که اگر قالیچه مکان های مختلف را با هم جابه جا کنید با نتیجه جالب و خوشایندیمواجه خواهید شد و تا مدت ها تفاوت را حس خواهید کرد.

استفاده از عکس های نوستالژیک دکوراسیون خانه تان را از عکس ها بی بهره نسازید.زمانی که عکس های سیاه و سفید و نوستالژیک که لبریز از احساسی شاد هستند در دکوراسیون خانه ای دیده می شود ناخودآگاه لبخندی بر لب ها نقش می بندد.چند عکس خاطره انگیز از خود و عزیزانتان را که در روزهایی به یادماندنی گرفته اید، انتخاب کنید و آنها را در قاب هایی سفید و ساده کنار هم و روی دیوار تزیین کنید.

وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *