جامعه, گوناگون

بازار عجیب و غریب فروش حواله خودرو جانبازان | قیمت‌های میلیاردی برای یک حواله!

حدود یک ماه پیش بود که بحث واردات خودرو با سقف قیمتی بالاتر برای جانبازان مطرح شد. از همان زمان،

کد خبر : 6229
دوشنبه 21 اسفند 1402 - 20:42

حدود یک ماه پیش بود که بحث واردات خودرو با سقف قیمتی بالاتر برای جانبازان مطرح شد. از همان زمان، قیمت‌های بالایی برای این حواله‌ها اعلام می‌شد. در جدیدترین استعلام از بازار، قیمت حواله جانبازان چهار برابر بالاتر از گران‌ترین خودروی مونتاژی بازار اعلام می‌شود!

قیمت حواله جانبازان؛ ۱۳ میلیارد تومان!

بر اساس گزارش اخیری که از وب‌سایت خبری روزگار خودرو منتشر شد، این وب‌سایت قیمت حواله جانبازی را بر اساس آگهی‌های موجود ۱۳ میلیارد تومان اعلام کرد. اما با گشت‌وگذار در میان آگهی‌های منتشره می‌توان فهمید که این حواله‌ها نرخ مشخصی ندارند و هرکسی با توجه به میل خود، آن را قیمت‌گذاری کرده است.

با توجه به آگهی‌های زیر، می‌توان فهمید که آگهی حواله جانبازان با قیمت‌های مختلف میلیاردی روی وب‌سایت‌های آگهی موجود است.

حواله‌های واردات خودرو به نوعی کمک بلاعوض دولت برای جانبازانی محسوب می‌شود که سلامتی خود را در راه کشور از دست داده‌اند که این موضوع به تنهایی هیچ مشکلی ندارد، اما بحث اصلی این است که اغلب جانبازان کشور، توان مالی کافی جهت خرید این محصولات را ندارند.

در نتیجه دلالان و افراد سودجو با خریداری این حواله‌ها می‌توانند سود بسیار بیشتری نسبت به افراد جانباز به جیب بزنند و به نوعی یک رانت دیگر برای عده‌ای خاص ایجاد می‌شود که همواره به دنبال سود بیشتر هستند.

اکنون در حالی این حواله با نرخ ۱۳ میلیارد تومان به فروش گذاشته شده‌اند که تیگو ۸ پرو هیبریدی به‌عنوان گران‌ترین خودروی مونتاژی در بازار سه میلیارد و ۲۰ میلیون تومان معامله می‌شود. یعنی کمتر از یک‌چهارم قیمت حواله خودروهای وارداتی جانبازان.

وضع قانون اشتباه چه بلایی سر بازار خودرو می‌آورد؟

موضوع واردات خودرو برای جانبازان برای اولین بار مطرح نشده و حدود ۱۰ سال پیش نیز با تفاوت‌هایی انجام گرفته بود.

آن زمان که واردات خودرو در مقیاس بسیار گسترده‌تر و بدون سقف قیمتی وارد کشور می‌شد، همین حواله‌های جانبازی مشکلاتی را ایجاد کرده بودند. اما حال که سقف قیمتی برای واردات انواع خودروها تعیین شده و واردات از برخی کشورها نیز محدود شده است، قیمت چنین حواله‌هایی که تعداد بسیار محدودی دارند و جزو دسته خودروهای لوکس قرار می‌گیرند قطعاً افزایش خواهد یافت.

کارشناسان بازار خودرو چند هفته گذشته در مورد آن چنین هشدار دادند: با بررسی بودجه سال آینده می‌توان متوجه شد که انتظار درآمد دولت برای واردات خودرو نسبت به سال ۱۴۰۲ پایین‌تر بوده و بخش قابل توجهی از درآمد، مالیات‌های مربوط به حوزه خودرو و مسکن است. موضوع فوق بیانگر این خواهد بود که احتمالاً روند واردات خودرو در سال آینده حتی بسیار کمتر از وضعیت قطره‌چکانی امسال باشد. در نتیجه ارزش مجوز واردات همین خودروهای محدود جانبازان هم بالاتر می‌رود.

بنابراین اتخاذ چنین تصمیمات و دادن رانت به عده‌ای خاص در جامعه تنها موجب بدتر شدن وضعیت موجود می‌شود و به جز سود برای عده‌ای خاص هیچ کمکی برای بهبود وضع موجود نمی‌کند. /اعتمادآنلاین

وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *