جامعه, گوناگون

توصیه‌هایی به روزه داران برای نحوه مصرف دارو در ماه رمضان

زهرا جهانگرد ضمن بیان فضائل بسیار زیاد ماه مبارک رمضان و روزه‌داری بیان کرد: طبق توصیه قرآن و فقها از

کد خبر : 6277
دوشنبه 21 اسفند 1402 - 18:43

زهرا جهانگرد ضمن بیان فضائل بسیار زیاد ماه مبارک رمضان و روزه‌داری بیان کرد: طبق توصیه قرآن و فقها از شرایط صحیح بودن روزه این است که فرد هرگونه بیماری که روزه برای آن مضر است، نداشته باشد.

وی ادامه داد:  افراد دارای بیماری زمینه‌ای و کسانی که دارو مصرف می‌کنند قبل از اقدام به روزه گرفتن حتما باید با پزشک معالج خود در خصوص نحوه مصرف دارو مشورت کنند تا بر اساس شرایط منحصر به فرد هر بیمار توصیه­‌های لازم ارائه گردد.

جهانگرد درباره مصرف داروهایی که چندین بار در طول روز مصرف می‌شوند، اظهار کرد: راهبردهای توصیه‌شده  شامل انتخاب فرمولاسیون‌های طولانی اثر (به عنوان مثال، آهسته رهش) یا تغییر رژیم‌های درمانی به یک یا دو بار در روز است.

وی درباره بیماران مزمن تصریح کرد: این افراد برای مشورت در خصوص امکان روزه گرفتن و هرگونه تغییر در رژیم درمانی خود باید به پزشک معالج مراجعه و طبق دستورالعمل­‌های موجود عمل کنند.

مدیرکل دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده‌های سلامت سازمان غذا و دارو گفت: در مورد بیماری­‌های حاد و کوتاه مدت مانند آنتی‌بیوتیک‌ها برای عفونت‌ها یا داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی برای درد، باید داروهایی با دوزینگ یک‌بار در روز انتخاب شوند.

جهانگرد همچنین از  بیماران  خواست از هیدراته بودن و دریافت مایعات کافی از فاصله افطار تا سحر اطمینان حاصل کنند.

وی در پایان سخنانش نسبت به  استفاده کوتاه مدت از داروهای ضدبارداری  یا مصرف ممتد داروی ضدبارداری برای بیش از یک ماه به منظور به تعویق انداختن عادت ماهانه جهت روزه­ داری هشدار داد و  وقوع عواقب جدی مانند سکته مغزی و ترومبوز ورید مغزی به دنبال این اقدامات  را منتفی ندانست.

وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *