جامعه

راحت‌ترین راه تقویت سیستم ایمنی بدن

دانشمندان بررسی کردند که خواب چگونه بر حرکت سلول‌های ایمنی به نام سلول‌های تی تأثیر می‌گذارد. آنان بزرگسالان سالم را

کد خبر : 6992
جمعه 25 اسفند 1402 - 10:32

دانشمندان بررسی کردند که خواب چگونه بر حرکت سلول‌های ایمنی به نام سلول‌های تی تأثیر می‌گذارد. آنان بزرگسالان سالم را مورد مطالعه قرار دادند، خواب آنان را ردیابی کردند و در زمان‌های مختلف نمونه خون گرفتند. این مورد به متخصصان این امکان را می‌دهد که حرکت سلول‌های تی را بعد از یک خواب خوب و بدون آن مقایسه کنند.

این گروه همچنین بررسی کرد که آیا هورمون‌های تحت تأثیر خواب، مانند هورمون رشد و پرولاکتین، تأثیری بر حرکت سلول‌های تی دارند یا خیر؛ شایان ذکر است که سلول‌های تی به سیستم ایمنی کمک می‌کنند.

سلول‌های تی نوعی گلبول سفید هستند که با عفونت مبارزه می‌کنند. آنها نمی‌توانند همیشه در یک مکان بمانند، نیاز به حرکت در اطراف بدن برای پیدا کردن و مبارزه با مشکلات دارند.

هنگامی که می‌خوابیم، بدن ما چندین هورمون ترشح می‌کند که به ما کمک می‌کند سالم بمانیم و رشد کنیم. هورمون رشد و پرولاکتین، در طول خواب عمیق به مقدار بسیار بیشتری تولید می‌شوند.

نتایج تحقیق همچنین دارای پیامدهای بالینی بالقوه است، بنابراین، هورمون رشد و پرولاکتین را می‌توان برای تقویت پاسخ‌های ایمنی به دنبال واکسیناسیون، به ویژه در افراد مسن که معمولاً سطوحی از این هورمون‌ها را در طول خواب نشان می‌دهند، در نظر گرفت.

وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *