خواندنی ها

شرط وزارت جهادکشاورزی برای واردات برنج

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهادکشاورزی به نقل از ایرنا، در نشست علنی مجلس شورای

کد خبر : 879
دوشنبه 4 دی 1402 - 7:56

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهادکشاورزی به نقل از ایرنا، در نشست علنی مجلس شورای اسلامی، گزارش کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست در مورد بررسی نحوه سیاستگذاری دستگاه‌های متولی در حوزه مدیریت بازار کالاهای راهبردی گندم و برنج در دستور کار صحن علنی قرار گرفت.

محمدعلی نیکبخت وزیر جهاد کشاورزی با حضور در صحن علنی در روند بررسی این گزارش با اشاره به تامین گندم مورد نیاز کشور بیان داشت: در سال زراعی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۱ حدود دو میلیون هکتار کشت آبی گندم و نزدیک به چهار میلیون هکتار هم کشت گندم به صورت دیم‌زار بوده است.

وی با اشاره به تاثیر شرایط آبی در تولید گندم، اظهار داشت: میزان خرید گندم تا امروز از مرز ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گذشته که در مقایسه با سال گذشته، ۳۰ درصد افزایش یافته است و‌‌ نسبت به سال ۱۴۰۰ هم ۸۲ درصد افزایش تولید گندم را داشتیم.

نیکبخت اضافه کرد: پیش‌بینی این است که تا پایان فصل برداشت و زمان خرید گندم، تولید این محصول استراتژیک از مرز ۸ میلیون تن خواهد گذشت که رکورد مهمی در چند سال گذشته محسوب می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه امسال نسبت به سنوات گذشته گندم کمتری را وارد خواهیم کرد، گفت: این اقدام صرفه‌جویی ارزی برای کشور به همراه خواهد داشت، همچنین تلاش می‌کنیم برای تولید این محصول استراتژیک با توجه به محدودیت منابع آبی به سمت افزایش عملکرد برویم.

وی افزود: برنامه وزارت جهاد کشاورزی به این صورت است که با استفاده از کشاورزی دانش‌بنیان، افزایش بهره‌وری و هوشمندسازی عملکرد را افزایش دهیم، مسئولیت این کار به سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی سپرده شده ‌است که به صورت متمرکز کار پژوهش‌های کاربردی و استفاده از تحقیقات کاربردی را از طریق آموزش و ترویج در بخش کشاورزی انجام دهد.

نیکبخت در خصوص پرداخت مطالبات کشاورزان گفت: تا امروز نزدیک به ۱۱۲ هزار میلیارد تومان ارزش ریالی خرید گندم بوده است که ما تا حدود ۶۶ هزار میلیارد را پرداخت کردیم و با پیگیری‌های انجام شده ظرف دو هفته آینده عمده بدهی و مانده مطالبات کشاورزان در بخش گندم را پرداخت می‌کنیم.

وی اضافه کرد: همچنین برای سال زراعی ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ با پیگیری‌هایی که انجام گرفت بخش عمده نهاده‌های کود و بذر برای سال زراعی جدید تامین شده است، به نمایندگان و مردم اطمینان می‌دهیم که به یاری خداوند در بحث تامین نهاده‌ها مشکلی ایجاد نخواهد شد.

وزیر جهاد کشاورزی در مورد تامین برنج مورد نیاز کشور نیز گفت: در سال زراعی ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ سطح زیر کشت برنج ۶۶۲ هزار هکتار در استان‌های کشور بوده که پیش‌بینی ما این است ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن در سال زراعی جاری برداشت محصول داشته باشیم.

وی ادامه داد: تاکید ما بر این است که سیاست‌های حمایتی مالی، حمایتی اجرایی و سیاست‌های تجاری به گونه‌ای تنظیم شود که در راستای حمایت از تولیدکنندگان و تولید داخلی باشد زیرا نگاه ما در محصولات کشاورزی استراتژیک به تولیدات داخلی است.

نیکبخت با بیان این که امسال برای اولین بار با حمایت دولت، خرید محصول برنج از استان‌های شمالی کشور از طریق شرکت بازرگانی دولتی در دستور کار قرار گرفت، گفت: برای ارقام تجاری طارم و هاشمی با توجه به شرایطی که در شمال کشور داریم از همین هفته خرید را از طریق شرکت‌های بازرگانی و فروشگاه‌های زنجیره ای انجام خواهیم داد و تلاش ما بر این است که دغدغه کشاورزان بابت ماندن محصول برنج در انبار، مرتفع شود و برای این کار نیز برنامه‌ریزی انجام شده است.

وی اظهار داشت: حدود ۳۰ مرکز خرید در استان‌های شمالی کشور برای خرید برنج دایر کرده‌ایم که امید است از این لحاظ دغدغه‌ای برای کشاورزان وجود نداشته باشد از طرفی برای غرب استان مازندران و گیلان نیز خرید برنج با کیفیت طارم و هاشمی را در دستور کار قرار داده‌ایم.

وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: راهبرد و سیاست ما در وزارتخانه این است که کسانی که تاجر هستند و برنج به کشور وارد می‌کنند به همان نسبت باید برنج شمال کشور را خریداری کنند و در فروشگاه‌های سراسر کشور توزیع کنند که شرط واردات برنج را نیز همین راهبرد قرار داده‌ایم و به احدی اجازه واردات برنج را نخواهیم داد تا زمانی که به همین اندازه از شمال کشور برنج خریداری کند.

وی حمایت از تولید داخلی و تامین کالای اساسی از مسیر تولید داخل را از اصول و راهبردهای وزارت جهاد کشاورزی برشمرد و افزود: باید خوداتکایی و خودکفایی را از طریق تولیدات داخلی کشور دنبال کنیم که آن نیز از طریق حمایت از تولیدکننده و تولید داخلی میسر خواهد شد، بنابراین سیاست ما این نیست که دست به وارداتی بزنیم که بررسی بر روی آن صورت نگرفته باشد که خدای نکرده باعث ضرر تولیدکننده و کشاورز شود، بنابراین حمایت از تولید داخل را به طور قطع دنبال می‌کنیم.
پایان پیام/


وب گردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *