خواندنی ها

ضرورت رعایت نکات بهداشتی سازمان دامپزشکی در ایام تاسوعا و عاشورا

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، با توجه به وقوع احتمالی بیماری‌های مشترک بین

کد خبر : 878
دوشنبه 4 دی 1402 - 7:56

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، با توجه به وقوع احتمالی بیماری‌های مشترک بین انسان و دام، جهت حفظ سلامت عزاداران و مصرف کنندگان و به منظور پیشگیری از سرایت این بیماری‌ها بر لزوم پرهیز از کشتار دام در سطح شهر، معابر عمومی، منازل و در مسیر حرکت هئیت‌ها و دسته‌های عزاداری تاکید شده است.

 باتوجه به فرا رسیدن ایام تاسوعا و عاشورای حسینی و اجرای سنت ذبح دام به منظور طبخ نذورات توسط هیئت‌های عزاداری در تکایا، مساجد، و مراکز طبخ غذا، سازمان دامپزشکی کشور به منظور تأمین بهداشت عمومی و پیشگیری از بروز و شیوع بیماری‌های خطرناک و مشترک میان انسان و دام از قبیل تب کریمه- کنگو، بروسلوز، شاربن و … توصیه می‌شود که افراد هشدار‌های دامپزشکی را جدی بگیرند.

سخنگوی سازمان دامپزشکی با تاکید بر اجتناب  از خرید و کشتار دام‌های تب‌دار و بیمار گفت: برای جلوگیری از بروز و شیوع بیماری‌های مشترک میان انسان و دام و آلودگی‌های محیط زیست، از کشتار دام در محل‌های عزاداری، معابر عمومی، منازل و در مقابل  دسته‌های عزاداری خودداری شود. در کلیه مراحل خریداری دام، ذبح دام، جدا کردن آلایش (جگر سفید و سیاه، قلب و کلیه‌ها) و قطعه قطعه کردن گوشت،  از دستکش استفاده شود و همواره لاشه دام ذبح شده قبل از قطعه بندی، برای حذف عوامل بیماری زا، به مدت ۲۴ ساعت وآلایش آن همچون دل، جگر، قلوه به مدت ۴۸ ساعت در دمای ۰ تا ۴ درجه یخچال نگهداری  شود.

سازمان دامپزشکی اعلام کرده است:‌ درصورت خریداری گوشت نذری از قصابی‌ها، حتماً به قصابی‌های مجاز مراجعه و به وجود مهر دامپزشکی و برچسب مشخصات گوشت مانند تاریخ مصرف و… بر روی لاشه، توجه شود. در صورت وجود هرگونه زخم یا خراش در سطح پوست، به هیچ وجه به دام زنده و لاشه آن دست زده نشود.

کشتارگاه‌های کشور در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی فعال هستند و هیئت‌های مذهبی، خیرین و شهروندان به منظور رعایت شرایط بهداشتی دام خود را از میادین و مکان‌های مجاز عرضه دام زنده تحت نظارت دامپزشکی تهیه و با توجه به کنترل و بررسی دام قبل، حین و پس از کشتار آن را در کشتارگاه قربانی کنند.  

پایان پیام/


وب گردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *