اخبار ویژه, جامعه

هشدار | بارش‌های سیل‌آسا و هشدار نارنجی برای این استان‌ها

بررسی نقشه‌های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی کشور نشان می‌دهد جمعه با ورود سامانه بارشی به غرب کشور در

کد خبر : 7135
جمعه 25 اسفند 1402 - 11:38

بررسی نقشه‌های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی کشور نشان می‌دهد جمعه با ورود سامانه بارشی به غرب کشور در نوار غربی دامنه‌های جنوبی البرز در قزوین، البرز و تهران مناطقی از غرب فارس و اصفهان ابرناکی و بارش باران و وزش باد و در ارتفاعات برف و مناطق سردسیر پیش‌بینی می‌شود.

این وضعیت در این مناطق تا ظهر شنبه ادامه می یابد و بعدازظهر تنها در مناطقی از شرق شمال شرق و شرق سواحل دریای خزر ابرناکی و وزش باد شدید و رگبار پراکنده انتظار می‌رود و به‌تدریج این سامانه از شمال شرق کشور خارج می‌شود.

یکشنبه در برخی نقاط واقع در شرق و شمال شرق ابرناکی وزش باد و رگبار پراکنده رخ می‌دهد. در غرب و مرکز کشور نیز افزایش وزش باد انتظار می‌رود. تا ظهر دوشنبه در خراسان رضوی و خراسان جنوبی ابرناکی، وزش باد و رگبار پراکنده دور از انتظار نیست.

از بعدازظهر با ورود سامانه بارشی جدیدی به غرب کشور بارش در شمال غرب استان‌های مرزی واقع در غرب جنوب غرب و در ارتفاعات البرز مرکزی آغاز می شود. در جنوب آذربایجان غربی، غرب کردستان و کرمانشاه مقدار بارندگی قابل توجه است.

سه شنبه گستره فعالیت این سامانه کل نوار غربی کشور، دامنه‌های جنوبی البرز و غرب استان‌های اصفهان فارس و بوشهر در برمی‌گیرد. در آذربایجان غربی،کردستان، کرمانشا، ،لرستان، ایلام ،خوزستان چهارمحال و بختیاری و شمال کهگیلویه و بویراحمد بارش شدت خواهد داشت.

در ضمن طی این روز با شمالی شدن جریانات روی دریای خزر بارش و کاهش موقتی دما در نیمه غربی سواحل شمالی پیش بینی می‌شود و غرب دریای خزر مواج است. همچنین وزش باد شدید در مناطقی از مرکز، جنوب و شرق کشور موجب خیزش گردوخاک می شود.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: جمعه ۱۴۰۲/۱۲/۲۵

زمان پایان: سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۲۹

نوع مخاطره: بارندگی، رعدوبرق، وزش بادشدید موقت، برخی نقاط گردوخاک،در نقاط مستعد تگرگ، در نقاط کوهستانی و سردسیر کولاک برف، احتمال بهمن.

منطقه اثر:

جمعه ۱۴۰۲/۱۲/۲۵: ایلام، لرستان.

شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۲۶: لرستان، شمال و شرق خوزستان، غرب اصفهان، شمال غرب چهارمحال و بختیاری.

دوشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۲۸: غرب آذربایجان غربی.

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۲۹: اردبیل، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، گیلان، غرب مازندران، زنجان، قزوین، البرز، تهران، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، همدان، مرکزی، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، غرب اصفهان، شمال فارس، ارتفاعات سمنان.

اثر مخاطره: لغزندگی جاده‌ها، کاهش دید، اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان‌آب، طغیان رودخانه‌ها، در نواحی کوهستانی کولاک برف، احتمال سقوط بهمن در دامنه‌های برف‌گیر، صاعقه، رانش زمین و ریزش سنگ در نواحی کوهستانی، خسارت به سازه‌های موقت بویژه چادرهای مسافرتی و خسارت به صنعت کشاورزی.

توصیه: همراه داشتن تجهیزات لازم و سوخت کافی هنگام سفر با خودرو، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، پرهیز از فعالیت‌های کوهنوردی، خودداری از چرای دام و عدم تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه های موقت بویژه چادرهای مسافرتی، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها در نواحی سردسیر آمادگی برای برف روبی توسط دستگاه‌های مربوطه و پرهیز از انجام هرگونه عملیات کشاورزی، عدم تردد دامداران و عشایر در ارتفاعات و حاشیه رودخانه ها، انتقال نهاده های کشاورزی به مکان‌های مسقف.

وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *