جامعه

آیا سرطان تیروئید خطرناک است ؟| نشانه‌های سرطان تیروئید

حدود ۵۰ درصد از جمعیت به گرهک‌های تیروئید یا ندول‌های تیروئید مبتلا می‌شوند، اما تنها ۵ درصد از این ندول‌ها

کد خبر : 5146
پنجشنبه 17 اسفند 1402 - 9:22

حدود ۵۰ درصد از جمعیت به گرهک‌های تیروئید یا ندول‌های تیروئید مبتلا می‌شوند، اما تنها ۵ درصد از این ندول‌ها بدخیم هستند. بر اساس آمار‌های رسمی، ۲۰ میلیون نفر در ایالات متحده از بیماری تیروئید رنج می‌برند.

احتمالا بسیاری از ما درباره مشکلات مربوط به بیماری تیروئید شنیده‌ایم. این مشکلات زمانی بروز می‌کند که غده تیروئید نتواند سطوح طبیعی هورمون‌های تیروئید را ترشح کند.

از آنجایی که این هورمون‌ها در بدن نقش حیاتی ایفا می‌کنند، برهم خوردن تعادل آن‌ها بدون شک بدن را با مشکل مواجه می‌کند، زیرا هورمون‌های تیروئید بر عملکرد مغز و اندام، رشد استخوان، ضربان قلب و عملکرد ماهیچه‌ها تاثیر می‌گذارند.

بر اساس گزارش موسسه ملی سرطان آمریکا، ایالت کنتاکی نسبت به سایر نقاط این کشور آمار سرطان تیروئید بالاتری دارد.

غده تیروئید عضوی است که در گردن قرار دارد و متابولیسم بدن را کنترل می‌کند. متابولیسم غذای مصرفی شما را پردازش کرده و به انرژی تبدیل می‌کند. حدود ۵۰ درصد از جمعیت به گرهک‌های تیروئید یا ندول‌های تیروئید مبتلا می‌شوند، اما تنها ۵ درصد از این ندول‌ها بدخیم هستند.

دو نوع بیماری تیروئید وجود دارد: بیش فعال یا پُر کار و کم کار. در بیماری پرکاری تیروئید، هورمون تیروئید بیش از حد در بدن وجود دارد که منجر به افزایش سرعت متابولیسم می‌شود. این وضعیت می‌تواند منجر به حملات پانیک، اضطراب، عدم تحمل گرما، ریزش مو و تپش قلب شود.

همچنین سرعت متابولیسم زمانی کاهش می‌یابد که هورمون تیروئید خیلی کم ترشح شود (کم کاری تیروئید). افسردگی، افزایش وزن و نازک شدن مو‌ها همگی از علائم کم کاری تیروئید هستند.

تیروئیدیت هاشیموتو، شایع‌ترین بیماری تیروئید است که منجر به کم کاری تیروئید می‌شود. بیماری گریوز خطرناک‌تر از هاشیموتو است، زیرا ترشح بیش از حد هورمون تیروئید به بدن می‌تواند منجر به پرکاری تیروئید شود.

بیماری گریوز تیروئید یک بیماری خودایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به تیروئید حمله می‌کند. این وضعیت باعث پرکاری تیروئید یا تولید هورمون‌های تیروئیدی بیشتر از نیاز بدن می‌شود. بیماری گریوز شایع‌ترین علت پرکاری تیروئید است.

عواملی نظیر جنسیت (زن بودن)، بالای ۳۰ سال بودن، داشتن سابقه خانوادگی بیماری گریوز، داشتن سایر اختلالات خودایمنی و استفاده از محصولات نیکوتین، شانس ابتلا به بیماری گریوز را افزایش می‌دهند.

همچنین بیماری هاشیموتو بیماری خودایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به تیروئید حمله می‌کند و باعث التهاب تیروئید می‌شود. بیماری هاشیموتو شایع‌ترین علت کم‌کاری تیروئید است. التهاب باعث می‌شود هورمون‌های تیروئید کافی برای پشتیبانی از عملکرد‌های بدن تولید نشود.

عوامل خطر بیماری هاشیموتو عبارتند از: زن بودن، بین ۳۰ تا ۵۰ سال داشتن و سابقه خانوادگی بیماری هاشیموتو.

در همین حال به گفته متخصصان، سرطان تیروئید از سلول‌های غده تیروئید شروع می‌شود. اما اگر قبل از سرایت به مناطق دیگر تحت مراقبت پزشکی قرار گیرد، اغلب قابل درمان است.

عوامل خطر سرطان تیروئید به جنسیت زن، آسیایی‌تبار بودن، داشتن سن بین ۲۵ تا ۶۵ سال، سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان تیروئید و مواجهه قبلی با تشعشعات در گردن و سر بستگی دارند.

از نشانه‌های سرطان تیروئید هم عبارتند از: توده‌ای که به سرعت در گردن در حال رشد است، تورم در گردن، دردی که از جلوی گردن سرچشمه می‌گیرد و تا گوش بالا می‌رود، ایجاد مشکل در تنفس یا بلعیدن، تغییرات صدا از جمله گرفتگی صدا که بهبود نمی‌یابد و سرفه مداوم که به سرماخوردگی ربطی ندارد.

در حالی که مشکلات تیروئید ممکن است هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد، زنان پنج تا هشت برابر بیشتر از مردان با این مشکلات مواجه می‌شوند. برای نظارت بر سلامت تیروئید خود در خانه، یک خودآزمایی وجود دارد که می‌توانید انجام دهید به نام «بررسی گردن». در این فرآیند، شما احساس یک توده یا ندول در غده تیروئید دارید.

غده تیروئید خود را لمس کنید. اگر توده‌ای را احساس کردید، نترسید. برای مراقبت‌های بیشتر می‌توانید با پزشک خود تماس بگیرید.

یکی از اولین راه‌ها برای بررسی مشکل تیروئید مراجعه به پزشک و انجام آزمایش خون است. این بررسی‌ها نمی‌تواند سرطان تیروئید را تشخیص دهد، اما می‌تواند سطح هورمون محرک تیروئید (TSH) را بررسی کند.

به گزارش نشریه تخصصی «مدیکال اکسپرس»، پیش آگهی سرطان تیروئید بسیار مطلوب است و اثربخشی ترکیبی از جراحی و سایر روش‌های درمانی برای این سرطان نشان داده شده است.

وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *